Dieta Zasadowa

fruit-bowl-1600003_1280Dieta zasadowa jest reklamowana jako metoda odżywiania, która ma służyć poprawie naszego samopoczucia, a nie chudnięciu. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu osób stanowi klucz do utrzymania szczupłej sylwetki i dobrej kondycji fizycznej.
Głównym założeniem proponowanej metody jest dążenie do zachowania kwasowo-zasadowej równowagi w organizmie. Jest to możliwe w sytuacji, w której odczyn ph naszej krwi wynosi od 7,35 do 7,45. Wyjście poza ten przedział grozi różnymi zakłóceniami naszego stanu zdrowia.
Zachowanie odpowiedniej równowagi ph w organizmie ma zapobiegać chorobom serca, nowotworom, osłabieniu mięśni, demineralizacji kości i osteoporozie, jak również przeciwdziałać otyłości.
Kluczowe w diecie zasadowej, zwanej również dietą alkaliczną, jest zatem oparcie jadłospisu na produktach tak zwanych zasadowych, które powinny stanowić około 80 procent naszego menu. Dieta koncentruje się na warzywach i owocach, kiełkach, oraz soi. Jako produkty silnie zakwaszające zabronione są natomiast: białka zwierzęce, jaja, cukier, produkty mączne, warzywa strączkowe, ziarna i orzechy.
Wielkim plusem tego sposobu odżywiania się jest jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, jak również ograniczanie cukrów prostych. Jego przeciwnicy argumentują natomiast, że jest on zbyt ubogi w węglowodany złożone, białka, kwasy omega -3 i witaminę D. Aby uchronić się zatem przed jakimikolwiek niedoborami podczas stosowania diety alkalicznej, można spróbować sięgnąć po suplementy, na przykład African Mango. Oparcie tego preparatu na wyciągu z owocu afrykańskiego mango wpisuje się w ogólne założenia diety, a dodatkowo wzbogaca nasz organizm w witaminy z grupy B, witaminę K i A, potas, jak również bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Dieta zasadowa z pewnością znakomicie oczyszcza organizm i dodaje sił witalnych. Jednak ze względu na dużą restrykcyjność proponowanego menu, dobrze jest przed jej rozpoczęciem zasięgnąć porady lekarskiej i pomyśleć, zanim zdecydujemy się wprowadzić ją na stałe do naszego życia.