Dieta Śródziemnomorska

vegetables-1736170_1280Dieta śródziemnomorska to sposób, w jaki odżywiają się na co dzień mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego – głównie Włosi, Hiszpanie i Grecy. Diecie tej przypisuje się wyjątkowe walory pro-zdrowotne, gdyż u narodów wyżej wymienionych krajów najrzadziej w Europie występują choroby nowotworowe i dolegliwości, związane z układem krążenia.
Śródziemnomorski sposób żywienia obfituje w dary natury, którymi została hojnie obdarowana ta strefa klimatyczna. Dlatego też podstawę diety o której mowa stanowią produkty roślinne, ryby, owoce morza, oraz oliwa z oliwek. To właśnie ta ostatnia ma w sposób szczególny wpływać pozytywnie na nasze zdrowie, obniżając poziom złego cholesterolu, wzbogacając nasz organizm w witaminę E i polifenole, odgrywające ważną rolę w zwalczaniu wolnych rodników w organizmie.
Z kolei ryby i owoce morza to niezastąpione źródło łatwo przyswajalnego białka, charakteryzującego się wysoką wartością odżywczą. Ryby morskie stanowią również bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, bezcennych w obniżaniu ciśnienia krwi, oraz zapobieganiu chorób układu krążenia. Dary morza zawierają też duże ilości jodu, a także mają w sobie fosfor, potas, magnez i wiele witamin z grupy B.
W zależności od tego, czy chcemy schudnąć, czy nie, możemy odpowiednio zwiększać lub zmniejszać liczbę kalorii w przyjmowanych posiłkach. Jedno jest pewne: obecnie, gdy możemy właściwie bez trudu zaopatrywać się we wszystkie produkty składające się na dietę śródziemnomorską, może ona na stałe zagościć w naszym codziennym menu. Będzie to z całą pewnością korzystne dla naszego zdrowia.
Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że jest to niezwykle smakowity sposób odżywiania się. Kuchnia śródziemnomorska jest bowiem bogata w cebulę, czosnek, jak i aromatyczne przyprawy, które sprzyjają zachowaniu szczupłej sylwetki.
Naszym sojusznikiem w walce z nadwagą przy stosowaniu diety śródziemnomorskiej może być preparat o nazwie Garciniaslm. Główny składnik tego suplementu – garcynia kambodżańska – skutecznie blokuje powstawanie tkanki tłuszczowej.