Dieta Ketogeniczna

Dieta ketogeniczna ma charakter wysokotłuszczowy i niskowęglowodanowy. Ten sposób odżywiania się przewiduje czerpanie energii w 80- 90 procentach z tłuszczów, zaś w 10-20 procent z węglowodanów i białek.
Metoda ta została opracowana pierwotnie z myślą o wspomaganiu leczenia padaczki, rzadkich chorób genetycznych oraz dolegliwości, związanych z zaburzeniami metabolicznymi u dzieci i młodych ludzi, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosiło rezultatów. Dopiero później okazało się, że dodatkowym efektem tego rodzaju odżywiania się jest chudnięcie.
Kluczowe w diecie ektogenicznej jest rygorystyczne ograniczenie węglowodanów, przy czym ich głównych źródłem powinny być zielone warzywa bogate w błonnik. Wyeliminowane powinny zostać natomiast całkowicie wszelkie węglowodany, zawierające duże ilości cukru. Przy takim postępowaniu w organizmie dochodzi do zwiększonej produkcji i nagromadzenia tak zwanych ciał ketonowych i osiągnięcia stanu ketozy. W stanie tym zmniejsza się odczuwanie uczucia głodu, co sprzyja spadkowi kilogramów. Energia, którą zwykle nasz organizm czerpie z glikogenu, zaczyna być zastępowana energią płynącą ze spożywanych tłuszczów jak również tych, które już się znajdują w naszym organizmie.
Dzięki równoległemu stosowaniu suplementu diety, na przykład Green Coffee Plus, możemy zintensyfikować zapobieganie odkładania się tkanki tłuszczowej, jak również pobudzić jeszcze bardziej jej spalanie.
Zwolennicy diety ketogenicznej dowodzą, że stanowi ona pierwotny sposób odżywiania się, według którego funkcjonowaliśmy przez setki tysięcy lat. Zaś obecnie dostępne produkty mają w sobie tak wiele cukru i dodatków chemicznych, że wyeliminowanie ich z diety musi przysłużyć się naszemu zdrowiu.
Z kolei przeciwnicy tego typu odżywiania się zwracają uwagę, iż bardzo obciąża on nerki i wątrobę, oraz że z czasem może doprowadzić do znaczących niedoborów składników mineralnych, witamin, białka, oraz przeciwutleniaczy. W konsekwencji może to przyczynić się do rozwoju poważnych chorób, na przykład zapalenia trzustki, lub kamicy nerkowej.