Dieta Dukana

fish-1710231_1280Podstawą diety Dukana są produkty wysokobiałkowe. Twórcą tego niezwykle popularnego sposobu zrzucania zbędnych kilogramów, jest Francuz Pierre Dukan, od ponad 30 lat specjalizujący się w walce z nadwagą.  Dieta składa się z czterech etapów: pierwszy i drugi to gubienie kilogramów, zaś w trzecim i czwartym chodzi o utrwalenie osiągniętych rezultatów, uniknięcie efektu jo-jo i utrzymanie szczupłej sylwetki.
Faza pierwsza trwa około 5 dni i chodzi w niej o jak największe schudnięcie. Podczas tych dni jemy tylko chude części cielęciny, wołowiny, drób i ryby, jak również chudy nabiał, bez serów żółtych. Wszelkie inne pokarmy są niedozwolone, włącznie z masłem, olejami czy oliwą. W drugiej fazie możemy wprowadzić niewielką ilość warzyw. Ten etap może trwać tak długo, jak tego potrzebujemy i w zależności od tego jak wiele kilogramów chcemy zgubić. Dni, podczas których jemy warzywa przeplatamy dniami z fazy pierwszej, czyli takimi, w których spożywamy jedynie proteiny. Faza trzecia to utrwalanie osiągniętych efektów, gdy do naszego jadłospisu możemy wprowadzić jedną porcję owoców dziennie, jak również dwie kromki chleba pełnoziarnistego i plaster żółtego sera. Przez cały ten okres jesteśmy wierni zasadzie jednego dnia proteinowego w tygodniu, kiedy jemy tylko chude mięso i chudy nabiał. Trzeci etap diety Dukana to czas stabilizacji, gdy możemy już zacząć jeść co chcemy i w dowolnych ilościach. Oczywiście należy zachować stosowny umiar i nie pozwalać sobie na obżarstwo, aby nie zniweczyć osiągniętych rezultatów. W utrzymaniu wagi ma nam pomóc kontynuowanie zwyczaju jednego dnia w tygodniu, gdy jemy wyłącznie produkty białkowe.
Brak witamin, który jest charakterystyczny dla tej diety, szczególnie w jej pierwszej i drugiej fazie, dobrze jest rekompensować odpowiednią suplementacją. Preparatem, którym możemy się zainteresować może być na przykład TriApidix300, bazujący na tyrozynie z dodatkiem guarany, gorzkiej pomarańczy i czarnego pieprzu.
Trzeba pamiętać o tym, że duże ilości białka w diecie Dukana mogą obciążać nerki, zaś niski poziom węglowodanów osłabiać pracę mózgu, żywiącego się głównie glukozą.